26 Mart 2019 Salı
12.33 - Veghel
imsak:
güneş:
sabah:02.30
öğle:
ikindi:
akşam:
yatsı:

Başkan Ali Gültekin: ''Yeni camimiz için tüm halkımızın destek vereceğine inanıyorum''

30 Haziran 2010 Çarşamba | 3622 defa okundu.

Sitemizde geçtiğimiz aylarda Resul hocamızı ağırlamıştık. Şimdi ise cami derneğimizin yönetim kurulu başkanı olan Ali Gültekin’i konuk ediyoruz. Bir çok konuda destek beklerken, yeni cami için de gelişmeler sağlandığını açıkladı. Öncellikle kendisini kısaca bir tanıyalım..

Ali Gültekin doğduğu Isparta’da Endüstri Meslek Lisesi okudu. Hollanda’ya gelmeden önce orada halı fabrikasında çalıştı. 26 Kasım 1988’de Veghel’e geldi. Şuan ise VanDerLande Industries şirketinde çalışıyor. 42 Yaşında olan Gültekin, üçü kız, biri erkek çocuğu olmak üzere dört çocuk babası. Aynı zamanda Veghel Türk Okul-Aile Birliği’nin de başkanlığını yürütüyor.

Şuan Hollanda Diyanet Vakfı Veghel Selimiye Camii Yönetim Kurulu Başkanısınız. Aynı zamanda Veghel Türk Okul-Aile Birliği’nin de başkanlığını yürütüyorsunuz. İlk kez hangi dernekte görev aldınız?

Veghel Türk Okul-Aile Birliğinde Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yaptım. Daha sonra sekreterlik yaptım. Hollanda çapında Türkçe dersleri kaldırılınca, Okul-Aile Birliğimiz de fesh edilmek üzereydi. Muhafaza edilmesi için büyüklerimiz yeni bir yönetim kurulunun seçilmesini talep etmişlerdi. Başkanlık için sağolsunlar beni layık gördüler. Türk Okul-Aile Birliği’nin devam etmesi için kabul ettim.

Daha sonra 2008 yılının aralık ayında cami derneği kongresinde yönetim kuruluna da aday oldunuz. Hangi nedenlerden dolayı aday olmak istediniz?
Aslında sadece yönetim kuruluna adaydım. Ancak oylamadan sonra seçilen arkadaşlarla yaptığımız toplantıda, arkadaşlar benim başkan olmamı istediler. Camimize katkıda bulunmak ve halkımıza hayırlı hizmetler sunmak için kabul ettim. Bu yönde eksiklerimiz olabilir, ama elimizden geleni yaptığımızı ifade etmek istiyorum. Eskiden beri birlik ve beraberliğin önemi vurgulanıyor. Biz de buna arkadaşlarımızla katkıda bulunmak istiyoruz. Çalışmalarımızda bu yüzden ayırdım yapmaksızın faaliyetler tertip ediyoruz.

İki başkanlığı yürütmek zor olmuyor mu?
Bazı zamanlar zor oluyor, çünkü bazen zaman açışından birbiriyle çarpışıyor. Ama çoğu zaman ikisini de idare etmek mümkün. Ancak her ikisi için de çok zaman harcamam gerekiyor.

Yönetim olarak birbirinize uyum sağlayabiliyor musunuz?
Herkesin farklı bir görüşü olabilir. Bunu saygıyla karşılıyoruz. Zaman zaman anlaşamadığımız konular olsa da, konuşarak çözüyoruz.

Camide bazı yeni faaliyetler yapılmaya başladı. Kermes ve Maneviyat’a Yolculuk programı bunlardan iki tanesi. Sizce bu organizasyonlar başarılı oldu mu?
Bence başarılı oldu. Çünkü ilk defa yapıldı ve dolayısıyla fazla tecrübemiz olmamasina rağmen, programlar beğenildi ve amacına ulaştı. Belki Maneviyat’a Yolculuk programına katılım sayısı bence daha iyi olabilirdi. Kermeste ise katılım gayet güzeldi. Hem Hollandalılar geliyor, camimizi geziyor, Türk mutfağını tadıyor, hem de kendi halkımız bir araya gelip, güzel bir gün geçiriyorlar. İlk kermeste Türk Faaliyet Birliği’nin katkılarıyla Mehter Takımını gelmişti. İnsanlarımız büyük bir coşku yaşamışlardı. Bu yıl ise Türk Okul-Aile Birliği ile beraber İstiklâl Marşı ve Çanakkale programı düzenlendi. Bu program da halkımızın büyük beğenisini kazanmıştı. Her geçen yıl değişik değişik faaliyetler yapmayı düşünüyoruz. Bu yönde herkesin de desteğini bekliyoruz. Çünkü cami hepimizin ve herkese tek tek görev düşüyor.

Peki ne gibi faaliyetler yapmayı düşünüyorsunuz?
Bilindiği üzere Gençlik Kolumuz kuruldu. İlgiyi artırmak ve gençlerimizi daha çok camiye çekmek için önümüzdeki yıl biraz daha fazla gençlere yönelik faaliyetler düzenlemek istiyoruz. Mesela Veghel’deki ve çevredeki gençler için büyük bir seyran yapmayı planlıyoruz. Yine gelecek yıl Diyanet Kupası öneleme maçlarının Veghel’de oynanması için dilekçe sunduk. Hollanda Diyanet Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı ve T.C. Lahey Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Doç. Dr. Bülent Şenay’ın Veghel’de gençlerimize yönelik bir konferans yapması için de talepte bulunacağız.

Madem gençlerden bahsedildi. Gençlik Kolumuzun faaliyetlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Faaliyetler güzel, çalışmaları güzel. Gençlik Kolumuzdaki yönetici arkadaşlarımız çok ciddi bir şekilde çalışmalarını sürdürüyorlar. Genç yaşlarına rağmen, büyük sorumluluk aldılar. Hepsinden Allah razı olsun. Ancak daha fazla genç katkı sağlasa daha güzel olacaktır.

Kadınlar Kolumuzu nasıl değerlendiriyorsunuz?
Onlar da çok iyi çalışıyorlar. Kendi aralarındaki faaliyetlerde olsun, ortak faaliyetlerimizde olsun, çok büyük katkıları oluyor. Onlardan da Allah razı olsun. Çok farklı ve hızlı bir şekilde güzel organizasyonlara imza atıyorlar.

Gençlik Kolu ve Kadınlar Kolu’nun hizmetleri kendi gruplarına yönelik. Pek genç kızlarımıza da hizmetler sunuluyor mu?
Elbette ki genç kızlarımıza da hizmetler sunuyoruz. Her Pazar günleri din dersleri veriliyor. Kadınlar Kolu bünyesinde farklı eğlenceli programlar düzenleniyor. Kızlarımızın yeri bizim için ayrıdır. Onlara verdiğimiz önemin kıymetini bilmelerini rica ediyoruz. İlk günkü kalabalık gibi bugün de kalabalık olmasını temenni ediyorum. Burada kendileri için önemli mevzular anlatılıyor. Hepsi bir gün gerekecek, lazım olacak. Bu yüzden kendilerinin de önemsemelerini rica ediyorum.

Çocuklar için ne demek istiyorsunuz?
Atalarımızın dediği gibi; “bugünün küçüğü, yarının büyüğü”. Yavrularımız geleceğimizdir. Haftasonları camimizde hocamız dini bilgiler ve Kur’ân-ı Kerim dersleri veriyor. Katılım iyi, fakat bütün halkımızın haftasonları sadece bir kaç saat çocuklarını bize emanet etmeleri gerektiğini düşünüyorum. Çünkü çocukların dini konulardaki temeli camimizde atılıyor. Yaşadığımız ortamda dinimizin kıymetini daha iyi anlamaktayız. Çocuklarımızı geç kalmadan bütün tehlikelere karşı koruyalım. Aynı zamanda Çarşamba günleri Türkçe dersleri verilmektedir. Maalesef katılım pek az. Kültür erimesine karşı ve benliklerini unutmalarını önlemek için Türkçe dersleri çok büyük önem arz ediyor. Bu konuda ‘dilini unutan, dinini de kaybeder’ sözü de önemsenmeli..

Din görevlimiz de sizler gibi çok çaba sarf ediyor. Hocamız hakkında neler söylemek istersiniz?
Hocamız elinden geleni yapıyor. Herşeyin iyi ve doğru olması için çok uğraşıyor. Yönetim olarak da hocamıza yardımcı olmaya çalışıyoruz. Cemaatimizi dini konularda iyi bilgilendiriyor. Ayrıca ailecek bütün faaliyetlerimizi destekliyor ve katkıda bulunuyorlar. Allah hepsinden razı olsun.

Camimizin içinde görev yapanlar haricinde ayrıca camimizi dışarıya tanıtan sporcularımız var. Yıllardan beri katıldığımız Diyanet Kupasında son anda eleniyorduk. Fakat bu son iki yılda futbol takımımız büyük başarı sergileyerek Diyanet Kupasını camimize getirdiler. Bu başarının sırrı nerde saklıdır?
Zaten ekibimizde yer alan gençlerin çoğu büyük takımlarda top koşturuyor. Disiplin, ilgi, güven, karşılıklı saygı ve birlik-beraberliğimiz eşliğinde Veghel Selimiye Camii olarak bu yükün Allah’a şükür üstesinden geliyoruz. Gençlerimizi bu gururu yaşattıkları için tekrar tebrik ediyorum.


Diyanet ve cemaat ile ilişkiler sizce hangi durumda?
Diyanet ile ilişkilerimiz iyi. Bazı konularda görüşlerimiz farklı olsa da orta yolu buluyoruz. Vakıf başkanımız camilerimize çok destek veriyor. Vakıf ile camiler arasındaki iletişimi iyi kuruyor.
Cemaatimiz de bize devamlı maddi ve manevi destek veriyor. Bunun örnekleri çoktur. Bizleri yalnız bırakmıyorlar. Eski yöneticilerimizle de sürekli fikir alışverişinde bulunuyoruz. Sağolsunlar, kendileri de çok hizmet sundular. Onların tecrübelerinden yararlanmaya çalışıyoruz. Verdikleri hizmet için Allah kendilerinden razı olsun. Yeni cami konusunda da fikirlerini aldık. Cemaatimizin fikrini de çok önemsiyoruz.

Yeni cami dediniz: bir buçuk yıldan beri belediye ile görüşmeleriniz var. Şuan hangi aşamadasınız?
Yarın, yani 1 temmuz'da, camimizin bulunduğu mevcut binayı satın alışımızın tam 30. yılı doluyor. Bu binamızı yeni arsa ile takas konusunda belediye ile anlaşmaya varmak üzereyiz. Ufak tefek prüzler var, ancak hemen hemen tamam diyebiliriz. Şuan toplantılarda anlaştığımız konuları belediyeden yazılı olarak gönderilmesini bekliyoruz. Bunu halkımıza sunacağız. İnşallah izinden sonra halkımız kabul ettiği takdirde, yeni camimiz için komisyon kurup hazırlıklara başlayacağız. Ancak bu iş 5-6 kişi ile olacak bir iş değil. Ayrıca sıradan bir iş de değil. Bu hayırlı işi bütün ama bütün halkımızın destekleyeceğini ve doğrudan katkı sağlayacağına yürekten inanıyorum. Birlik ve beraberlik olduğu sürece Allah’ın izniyliyle herşeyi başarabiliriz. Şu Hadis-i Şerif’i hatırlatmak istiyorum:
“Bir dinar var Allah yolunda harcadın; bir dinar var köle azad etmede harcadın; bir dinar var fakirler için tasadduk ettin; yine bir dinar var onu da ailen için harcadın. İşte hepsi hayırda harcanmış bu dinarların sana en çok sevap getirecek olanı ehlin için harcadığın dinardır.”

Son olarak söylemek istediğiniz şeyler var mı?
İzin sezonu yaklaştı. Bütün Veghel halkına iyi tatiller dilerim. Allah cümlemize kazasız belasız hayırlı yolculuklar nasip etsin. Onbir ayın Sultanı Ramazan da yaklaştı. Bu sene yıllık iznimize denk geldiği için, şimdiden herkese Ramazan ayının bütün İslam alemine hayırlara vesile olmasını diliyorum. Ayrıca gelecek hafta Cuma gecesi idrak edeceğimiz Miraç Kandili de tüm halkımıza mübarek olsun. Allah’a emanet olun.