26 Mart 2019 Salı
12.16 - Veghel
imsak:
güneş:
sabah:02.30
öğle:
ikindi:
akşam:
yatsı:

Turnuvanın ardından..

24 Mayıs 2011 Salı | 2482 defa okundu.

Tarih 22 Mayıs 2011. Yer Veghel...

23 Takım, 300 sporcu Rotterdam Diyanet Kupası finallerine katılmak için ter döküyor. Kimi futbolcu takımın yıldızı oluyor, kimisi sakatlanıyor, kimi takım çeyrek finallere kalıyor, kimisi ise averaj takımı olmaktan kurtulamıyor.. Sanki her takım diğer takımın 40 yıllık ezeli rakibi, ama Hollanda'nın farklı yerlerinden gelen futbolcular sanki birbiriyle 40 yıllık dost ve arkadaşlar.

Yaşadığımız ufak ülkede futbolda başarılı olduğumuz bugünkü turnuvada gayet net bir şekilde gözlemlenebiliyordu. Yüksek kalitede futbol sergileniyordu. Futbol yalnız oyunuyla kaliteli değil, centilmenliği ve sportmenliğiyle kalitelidir. Dostluk turnuvası olduğunu unutmadan, hakemin bazen haksız kararlarına rağmen yine de razı olmaktır. İstek ve arzuları güzel bir şekilde ifade etmektir. Herkesin iyi niyetli olduğunu unutmadan, kötü niyetli gibi yargılamamaktır.

İşte turnuvaya katılan bütün futbolcu, takım sorumluları, yöneticileri ve görevlilerinde bu kaliteye defalarca şahit olduk. Turnuvanın son saniyesine kadar ilk üçe girme arzusu, dostluk ve kardeşliğin önüne geçmedi. Bu konuda memnuniyetimizi ifade etmeden duramayız. Katılımcı takımlara tekrar tekrar can-ı gönülden teşekkür ediyoruz. Allah hepinizden razı olsun.

Sabahın erken saatlerinde yağan şiddetli yağmur turnuva tam başlamadan önce tamamen kesilmişti. Saat 09.45'te İstiklâl Marşımız'ın okunmasıyla başlayan açılış töreninde Hollanda Diyanet Vakfı yönetim kurulu üyesi sayın Nevruz Özcan futbolculara hitap etti. İlk maçlar başlarken takım sorumluları ile kısa bir toplantı yapıldı. Soruların cevaplanmasının ardından başarılar dilendi.

Her biri altı takımdan oluşan dört grupta müsabakalar uykulu gözlerle oynanırken uzun yolun yorgunluğu atıldıktan sonra heyecan başladı. Her takım beş müsabaka sonucu grupta ilk ikiye girmek için çaba sarfetti. A grubundan Driebergen Hacı Bayram ve Veghel Selimiye, B grubundan Druten Yeşil ve Tilburg Süleymaniye, C grubundan Eindhoven Gençlik ve Uden Yıldırım Beyazıt, D grubundan ise Oss Ulu ve Maassluis Yeni Camii çeyrek finallere kaldılar.

Driebergen Uden ile karşılaştığı çeyrek final maçının normal süresinde 1-1 berabere kaldı. Penaltılara giden maçta 8-8'e kadar her vuruş gol oldu. Bu noktadan sonra beş vuruş gole çevrilemedi. Uden son noktayı koyarak 8-9 ile yarı finale kaldı. Eindhoven ise Veghel ile 0-0 devam eden maçın son dakikalarında son kupa sahibi rakibinden gol yiyerek elendi. Druten Maassluis ile 0-0 kaldı. Penaltılarla rakibini 5-4 yendi. Tilburg ise Oss karşısında çekişmeli bir maç sonucu 1-0 kazanarak yarı finale kaldı. Yarı finallerde Druten maçın son dakikalarında Uden'e gol atarak finale adını yazdırdı. Veghel ise Tilburg ile 1-1 berabere kaldı ve penaltılarda 5-3 kaybetti. Druten ve Tilburg gençleri turnuva birinciliği için karşı karşıya geldiler. Druten rakibini 3-0 yenerek şampiyon oldu. Öte yandan Rotterdam finallerine katılmak için karşı karşıya gelen iki kardeş şehir Veghel ve Uden arasında dostça geçen karşılaşma sonucu evsahibi ekip 3-0 yenerek 12 Haziran'da Rotterdam'a gidecek son takım oldu.

Turnuvanın bütün takımları oldukça centilmendiler. Fakat puan olarak Uden, Drunen ve Waalwijk en centilmen takımlar öne geçtiler. Bu takımların sporcularını özellikle tebrik ederiz. Öte yandan ilk kez uygulanan canlı skor ve gol krallığı uygulaması olumlu tepkilerle karşılandı. kupa.selimiyeveghel.com sayfasından yayınlanan skorlar turnuva günü 300 ziyaretçi tarafından takip edildi. Turnuvanın gol kralları ise beş gol ile Uden Yıldırım Beyazıt oyuncusu Ceyhun Eroğlu ve Veghel Selimiye oyuncusu Mehmet Gürbüz oldu. Bu sporcularımızı tekrar tebrik ederiz.

Ayrıca Vakfımız adına turnuvamıza teşrif eden sayın Nevruz Özcan'a, uzun süredir hazırlık çalışmalarını yapan komisyon üyelerine, sahada bulunan görevlilerimize, yemeklerin hazırlanmasında yardımcı olan vatandaşlarımız ve Kadınlar Kolumuz'a teker teker teşekkür eder, Rabbimiz'in kendilerinden razı olmasını temenni ederiz.

-------------------------------------------------

Turnuvada çekilen fotoğraflara buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.