26 Mart 2019 Salı
11.51 - Veghel
imsak:
güneş:
sabah:02.30
öğle:
ikindi:
akşam:
yatsı:

Üçaylar ve Regaib Kandili Mesajı

1 Haziran 2011 Çarşamba | 6210 defa okundu.

Dini hayatımızda “Üç Aylar” diye bilinen ve Recep ayı ile başlayıp, mübarek ay Ramazan Ayı ile biten zaman dilimine girmiş bulunmaktayız.

İçinde kandil gecelerinin bulunduğu, Yüce Allah’ın kullarını bağışladığı, günahlardan arınmak için bol bol tevbe ve duaların yapıldığı, fakir ve kimsesizlerin her zamandan daha çok hatırlandığı, dargınların barıştığı ve Ramazan Ayı’nın hazırlıklarının başladığı, Üç Aylar’ın manevi hayatımızda müstesna bir yeri vardır.

Her yıl, Üç Aylar’ın ilki olan Recep ayı girdiğinde Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) Yüce Allah’a şükreder ve Ramazan ayına kavuşturması için duada bulunurdu.

Recep ayının ilk Cuma gecesi olan 2 Haziran Perşembe gününü 3 Haziran Cuma gününe bağlayan gece, Regaib Gecesi olup, İslam dünyasında kutlanan kandil gecelerinden ilkidir.

Regaib gecesi, sevap ve mükafatın bol bol verildiği, feyizli ve bereketli gece demektir. Sevgili Peygamberimiz, bu gece yapılan duaların geri çevrilmeyeceğini ve kabul olacağını bize haber vermiştir.

Hayatın çeşitli sıkıntıları ve nefsimizin çeşitli arzuları karşısında yorgun düşen ruhlarımızı, böyle gün ve gecelerin aydınlığında yeniden tazelemeliyiz. Bu müstesna günleri fırsat bilerek yarın için neler hazırladığımıza bakmalıyız. Zaten inanmış insanın en büyük gayesi de iyi bir insan, iyi bir kul olmaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle bütün müminlerin Üç Aylar ve Regaib kandilini tebrik eder, bu önemli günlerin bütün insanlığa huzur, mutluluk, barış ve esenlik getirmesini yüce Allah’tan niyaz eder, sevgi ve saygılarımı sunarım.

Doç. Dr. Bülent ŞENAY
Hollanda Diyanet Vakfı
Yönetim Kurulu Başkanı