26 Mart 2019 Salı
11.51 - Veghel
imsak:
güneş:
sabah:02.30
öğle:
ikindi:
akşam:
yatsı:

2012 Diyanet Kupası finalinde şampiyon HDV Ede Ulu Gençlik!

28 Mayıs 2012 Pazartesi | 2859 defa okundu.

2012 Diyanet Kupası futbol turnuvasi final organizasyonunda 14 takım arasında HDV Ede Ulu Gençlik şampiyon oldu..

27 Mayıs 2012 Pazar günü düzenlenen turnuvaya ön elemelerde dereceye giren takımlar, ev sahibi ekip ve 2011 yılı şampiyonluk ünvanı sahibi takım katıldı. Kilometrelerce uzak kentlerden otobüslerle gelen futbolcu kafileleri sabah saatlerinde final turnuvasının düzenleneceği Veghel'a ulaştılar. Katılımcı ekiplerin teknik sorumluları öncelikle kısa bir toplantı yapıp birbirilerine başarılar dilediler. Ardından turnuvanın açılışı için bütün takımların futbolcuları bir araya toplanıp İstiklâl Marşımız okundu. Hollanda Diyanet Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı ve T.C. Lahey Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Prof. Dr. Mustafa Ünver futbolculara yaptığı konuşmada kardeşliğin ve sportmenliğin ön planda olması gerektiğini ifade edip, ilk maçın başlangıç vuruşunu yaptıktan sonra turnuva başladı. Gelecek iki sezonda TFF 1. Lig'e çıkmayı hedefleyen Kahramanmaraş Belediyespor'un başarılı Teknik Direktörü Fethi Çokkeser turnuvanın sürpriz konuğu olarak genç futbolcuları izledi. Turnuvaya yerel halk tarafından büyük ilgi vardı.

Yedişer takımdan oluşan iki grupta devam eden maçlarda grupların ilk dört takımları çeyrek finallere kalacaktı. Sıcak havaya rağmen futbolcular gayet başarılı performans sergilediler. Grup müsabakaları neticesinde çeyrek finallere kalan takımlar şunlar oldu: HDV Krommenie Anadolu Gençlik, HDV Veghel Selimiye Gençlik, HDV Haaksbergen Ertuğrul Gazi Gençlik, HDV Maassluis Yeni Camii Gençlik, HDV Ede Ulu Gençlik, HDV Deventer Merkez Gençlik, HDV Dronten Fatih Gençlik ve HDV Terneuzen Bilal-i Habeşi Gençlik. Yarı finallerde HDV Terneuzen Bilal-i Habeşi Gençlik, HDV Deventer Merkez Gençliği 2-0 yendi. HDV Ede Ulu Gençlik ise normal süresi 0-0 biten maçta HDV Dronten Fatih Gençliği penaltılarla 5-3 yendi. Yine penaltılarla belirlenen üçüncülük finalinde ise HDV Deventer Merkez galip gelen taraf oldu. Şampiyonluk finalinde geçen yılın şampiyonu HDV Ede Ulu Gençlik, HDV Terneuzen Bilal-i Habeşi Gençlik ile karşılaştı. Son derece çekişmeli geçen maçın normal süresinde galip gelen taraf olmadı. Şampiyonu belirlemek için penaltılara gidildi. HDV Ede Ulu Gençlik penaltılarda 8-7 üstünlük sağlayarak bu yıl da Diyanet Kupası şampiyonu olma başarısı gösterdi.

Finallere kalma başarısı gösteren bütün ekiplere katılım kupaları verildi. Kupa töreninde Hollanda Diyanet Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi ve HDV Rotterdam Laleli Camii Yönetim Kurulu Başkanı Metin Özyürek üçüncülük kupasını HDV Deventer Merkez Camii temsilcisine takdim etti.Ardından T.C. Rotterdam Başkonsolosluğu Din Hizmetleri Ataşesi Prof. Dr. Hilmi Bilgi ikincilik kupasını HDV Terneuzen Bilal-i Habeşi Gençliğe takdim etti. Turnuvanın en centilmen takımı olan HDV Krommenie Anadolu Camii'ne ise HDV Veghel Selimiye Camii Yönetim Kurulu Başkanı Ali Gültekin centilmenlik kupasını verdi. HDV Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Ünver turnuvaya sağladığı maddi-manevi destekten ötürü sayın Kaya Turan Koçak'a teşekkür plaketi takdim etti. Son olarak HDV Ede Ulu Gençlik birincilik kupasını Prof. Dr. Mustafa Ünver'in elinden alarak şampiyonluk sevinci sergiledi.

Turnuvanın ardından 2012 Diyanet Kupası Final Organizasyonu Sorumlusu ve HDV Veghel Selimiye Camii Yönetim Kurulu Sekreteri Mehmet İmamoğlu başta destek veren ve finallerin Veghel'da yapılmasını sağlayan Hollanda Diyanet Vakfı Yönetim Kurulu olmak üzere, bütün katılımcılara, görevlilere, şubenin hizmet kollarına, sponsorlara, destek sağlayan çevre camilere, gelen misafirlere ve yoğun ilgi gösteren halka evsahibi olarak teşekkürlerini sunarak, başarı gösteren takımları tebrik etti.

NOT: Turnuvada çekilen fotoğrafları iki gün içerisinde sitemizde bulabilirsiniz.