26 Mart 2019 Salı
12.15 - Veghel
imsak:
güneş:
sabah:02.30
öğle:
ikindi:
akşam:
yatsı:

Gençlik Kolu revizyona gitti

25 Kasım 2013 Pazartesi | 1694 defa okundu.

Geçtiğimiz Cuma vaazinde camimizin din görevlisi Resul Sağır hocamızın "geçen seneki Cuma cemaatiyle, bugünkü Cuma cemaati arasında dağlar kadar fark var" diyerek üzüntüsünü dile getirmesiyle, Pazar akşamı "Gençlik Buluşması" kapsamında bir araya gelen gençler, hocamızın bu ifadesinin sadece kendisinin değil, bu sorunun aslında halkımızın ortak sorunu olduğu düşüncesiyle el ele vererek gençlik kolunda revizyona gitme kararı aldılar..

Kıyamet günü herkese sorulacak olan "Gençliğini nerede harcadın?" sorusuna en güzel şekilde cevap verebilmek için, çalışmalara başlayacak olan gençler, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed s.a.v.'in hadis-i şeriflerinden yola çıkarak 'İslam gemisine kendin binmek ve yanındakilerini de bindirmek' maksadıyla faaliyetler düzenleyeceklerine dair birbirlerine söz verdiler.

Herkesin yolcu olduğu bu dünyada İslâm gemisi değil de yanlış bir gemide isek, veyahut hiç bir gemide değil de denizde boğulmakta isek, bir an önce İslâm gemisini görüp, ona binmemiz gerekir. Ayrıca sadece kendimizi değil, yanımızdakileri de kurtarmamız gerekir. Bindikten sonra gemiden düşecek olanların, dalgalardan dengesini kaybedecek olanların ellerinden tutmamız gerekmektedir. Bu 'gemi' örneğinde ayrıca şöyle bir benzetme de yapılmaktadır.. Geminin alt katındakiler üst kattakilerden su istediklerinde ve üst kattakiler su vermek istemeyip de "ne haliniz varsa görün, benim yerim burda rahat" sözleriyle hareket ettiklerinde, alt kattakiler su alabilmek için geminin tabanını delerler. Bu işlem neticesinde geminin sadece altındakiler değil, üst katındakiler de batmaya mahkumdurlar. Bu misalin manası, sadece İslam gemisinde bulunmanın yeterli olmadığı, bu gemide hep BERABER olunmasından dolayı bir kişinin diğerini de etkilediğini ve bu yüzden ümmet olmanın bireyler (individu) halinde değil BİR olduğunu bilmektir.

24 Kasım 2013 tarihi itibariyle güncellenen Gençlik Kolu yönetim kurulu listesi şu şekilde:

Başkan Burak AKILLAR
Başkan Yardımcısı Osman DURMUŞ
Muhasip Erhan KAYA
Üye Serdar EROL
İbrahim ÇALIŞKAN
Tufan ÇELİK
Ertan KAYA
Yedek Üye Mehmet İMAMOĞLU
Ferhat ÇOBAN

Gençlik Kolu kurulumuza çalışmalarında başarılar diler, yapacakları tüm hayırlı işlerin ecr ve sevaplarının katlanmasını yüce Allah'tan temenni ederiz.

HDV Veghel Selimiye Camii