26 Mart 2019 Salı
12.06 - Veghel
imsak:
güneş:
sabah:02.30
öğle:
ikindi:
akşam:
yatsı:

HDV Veghel Gençlik Kolu Berlin’e gezi düzenledi

27 Ekim 2014 Pazartesi | 2599 defa okundu.

25 Ekim 2014 Cumartesi günü HDV Veghel Selimiye Gençlik Kolu’nun düzenlemiş olduğu gezi organizasyonuyla 36 genç, Avrupa’nın önemli kentlerinden olan Berlin şehriyle tanıştı..

Gece saat 01.00’e yakın Berlin’e doğru otobüsle istikamet alan gençler, karanlık kırılınca mola verdiler ve park alanında sabah namazına durdular. Kısa bir süre sonra saat 08.30’da Berlin’e varıldı. Kahvaltı yapmak için ‘Küçük İstanbul’ adıyla bilinen Kreuzberg’de Türk lokantalarına akın eden gençler, daha sonra gençlik kolunun hazırladığı gezi haritası vasıtasıyla Berlin’de görülmeye değer yerleri daha küçük gruplar halinde, kimi bisikletle kimisi tramvay aracılığıyla gün boyu gezdiler.

Almanya’nın çeşitli tarihi bina ve anıtları, Parlamento Binası (Bundestag), Avrupa’nın en ünlü şehir kapılarından olan Brandenburger Tor ve Doğu ve Batı Almanya’yı ikiye ayıran Berlin Duvarının en uzun kalıntısı ziyaret edildi. Müzelerden ise Anadolu topraklarından gelen arkeolojik buluntular, asırlık hediyeler, han ve saray eşyalarının sergilendiği Pergamonmuseum ve Museum für Islamısche Kunst yanı sıra eski Mısırlılar ve tarihöncesi buluntuların bulunduğu Neues Museum’e gidildi. Osmanlı Devleti zamanında 1798 yılında vefat eden büyükelçi Ali Aziz Efendi’nin ve birçok Türk ve Müslümanın tarihi mezarlarının yanında bulunduğu Osmanlı mimari tarzına sahip DİTİB Berlin Şehitlik Camii’nde ise namazlar kılındı, merhumlar için Fatiha’lar okundu. Aynı zamanda bu mekanda yeni Hicri yıl da karşılanmış oldu.  Akşam yemeği için tekrar Kreuzberg merkezine gidildi ve gençler dönüşte ailelerine hediye almak üzere alışverişlerini yaptılar. Saat 22.00’da Veghel’a doğru hareket edildi ve sabah olmadan otobüs Veghel Selimiye Camii’ne geldi. İlk kez böyle bir faaliyet düzenleyen HDV Veghel Selimiye Gençlik Kolu’na geziye katılan gençlerden güzel ve olumlu tepkiler geldi.

HDV Veghel Selimiye Gençlik Kolu ilk kez düzenlenen bu yurtdışı ve şehir gezisinde emeği geçen yönetim ekibine, maddi destekte bulunan sponsorlarına ve katılımlarıyla destek olan bütün gençlere teşekkür eder, bir sonraki faaliyette tekrar buluşmayı diler.